Schedule
(all talks will be held in MS 6627)
Monday, September 22nd:
9:00-9:40
D. Shlyakhtenko
(UCLA):
Free transport and regularity
10:00-10:40
B. Nelson
(UCLA):
Free monotone transport without a trace
11:00-11:40
M. Takesaki
(UCLA):
Similarity Entropy of a Pair of Normal States on a Factor
Lunch break
2:00-2:40
H. Li
(SUNY Bufallo):
Ergodicity of principal algebraic actions
2:50-3:30
B. Hayes
(Vanderbilt U):
Fuglede-Kadison Determinants and Sofic Entropy
4:00-4:40
T. Sinclair
(UCLA):
Existentially closed C*-algebras
4:50-5:30
H. Sako
(Niigata U):
Coarse amenability for discrete metric spaces
Tuesday, September 23rd:
9:00-9:40
L. Bowen
(UT Austin):
Equivalence relations acting on bundles of hyperbolic spaces
10:00-10:40
V. Alekseev
(Gottingen U):
Derivations on von Neumann algebras and L^2-cohomology
11:00-11:40
S. Popa
(UCLA):
Towards a good cohomology theory for II_1 factors
Lunch break
2:00-2:40
D. Kerr
(Texas AM):
Dynamics and dimension
3:00-3:25
B. Leary
(UCLA):
On maximal amenable subalgebras of amalgamated free product von Neumann algebras
3:50-4:30
R. Boutonnet
(UCSD):
Maximal amenable von Neumann subalgebras arising from amenable subgroups
4:50-5:30
Y. Isono
(Kyoto):
Free independence in ultraproduct von Neumann algebras and applications
Wednesday, September 24th:
9:00-9:40
S. Vaes
(K.U. Leuven):
Locally compact groups, cross section equivalence relations, and von Neumann algebras
9:50-10:15
P. Verraedt
(K.U. Leuven):
Classification of type III Bernoulli crossed products
10:40-11:05
D. Hoff
(UCSD):
Von Neumann Algebras of Equivalence Relations with Nontrivial One-Cohomology
11:20-12:00
I. Chifan
(U of Iowa):
Some structural results for the von Neumann algebras associated with braid groups
Free afternoon
Thursday, September 25th:
9:00-9:40
J. Peterson
(Vanderbilt U):
Character rigidity for lattices in higher-rank simple Lie groups
10:00-10:40
F. Le Maitre
(ENS Lyon):
More Polish full groups
11:00-11:40
Y. Kida
(Kyoto):
Stable orbit equivalence relations and relative property (T)
Lunch break
2:00-2:40
A. Kechris
(Caltech):
Descriptive graph combinatorics and ergodic theory
3:00-3:25
N. Meesschaert
(K. U. Leuven):
Baumslag-Solitar groups and W^*-equivalence rigidity
3:50-4:30
A. Marks
(Caltech):
One ended subforests of Borel graphs
4:50-5:30
D. Penneys
(UCLA):
Classifying small index subfactors
Friday, September 26th:
9:00-9:40
N. Ozawa
(RIMS):
Noncommutative real algebraic geometry of Kazhdan's property (T)
10:00-10:40
M. de la Salle
(ENS Lyon):
Rigidity results for simple Lie groups of very high rank
11:00-11:40
R. Tucker-Drob
(Rutgers U):
Invariant means and the structure of inner amenable groups
End of the workshop